ЈП „Охридски Комуналец“ врши продажба на пластични канти за отпад

green-garbage-bin-24124339-300x138-620x294

ЈП „Охридски Комуналец“ -Охрид ги известува граѓаните на општина Охрид, како и правните субјекти кои ја обавуваат својата дејност на територијата на општина Охрид дека врши продажба на пластични канти за отпад со капацитет од 120 литри по цена од

Утре ќе биде промовиран „Прирачник за шах“ од охриѓанецот Борис Лушески

ohrid

Во Шаховската школа „Ласкер“ од Охрид, ќе биде промовиран „Прирачник за шах“ од авторот Борис Лушески од Охрид во издание на „Летра “ – Охрид. Промоцијата ќе се одржи во среда – 1 октомври во 19 часот во просториите на

ЈП „Охридски Комуналец“ ќе учествува во акцијата „Македонија без отпад“

Copy-of-IMG10361-300x138

ЈП „Охридски Комуналец“ во соработка со локалната самоуправа ќе земе активно учество во националната акција за чистење „Македонија без отпад“, која ја спроведува Министерството за животна средина и просторно планирање и Асоцијацијата „Ајде Македонија“. Акцијата ќе се реализира на 4-ти

Македонија, Турција и Бугарија ја продлабочуваат научната соработка

mk-tr-bg-sorabotka-620x360

Министерот за образование и наука, Абдулаќим Адеми, во Охрид се обрати на трилатералната средба за научна соработка меѓу водечките универзитети и академиите на науки на Република Македонија, Република Турција и Република Бугарија, во организација на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

Светите маченички Вера, Надеж, Љубов и мајка им Софија

VeraNadezLjubovSofija-620x360

Денес е празник посветен на Светите маченички Вера, Надеж, Љубов и мајка им Софија. Живееја и страдаа во Рим, во времето на царот Адријан. Мудрата Софија, како што ја одликува и името што го носи (софија – мудрост), остана вдовица,

Македонските кајакари најдобри на 14–та Меѓународната регата во кајак на мирни води „Охрид 2014“

к1а

Македонските кајакари најдобри на 14 –та Меѓународната регата во кајак на мирни води „Охрид 2014“ која викендов се одржа во Охридското Езеро. На регатата која ја организираше кајкакарскиот клуб „Стрмец“ од Охрид зедоа учество 7 екипи од Бугарија, Србија ,Црна

Потпишана Спогодба за намалување на цените на услугите во роамингот

Roaming-620x359

Во Будва денеска беше потпишана Спогодбата за намалување на цените на услугите во роамингот во јавните мобилни комуникациски мрежи, склучена помеѓу министерствата надлежни за работите од областа на електронските комуникации на Македонија, Црна Гора, Србија и Босна и Херцеговина. Во

Утре ќе се служи света архиерејска литургија, по повод празникот на „Светите маченички Софија, Вера, Нада и Љубов“

VeraNadezLjubovSofija-620x360

Дебарско-киевската епархија ги известува своите православни верници дека утре, 30 септември (вторник), во катедралниот храм „Света Софија“, Охрид, ќе се служи света архиерејска литургија, по повод празникот на „Светите маченички Софија, Вера, Нада и Љубов“ со почеток во 9.00 часот,

Свечен прием за делегатите на Генералното собрание на Европската алијанса на композитори

011_EAK_649x400-620x360

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска синоќа во Музејот на македонската борба се обрати на свеченоста по повод започнувањето на Генералното собрание на Европската алијанса на композитори, чиј домаќин, од 28 до 30 септември, е Сојузот на композиторите на Македонија …

Малолетник за осум месеци годинава, извршил 22 кривични дела

maloletnicka-delikvencija-29.09.2014-620x360

СВР-Скопје, Одделението за малолетничка деликвенција и семејно насилство, до ОЈО Скопје, врз основа на претходно поднесени 11 кривични пријави, го предаде малолетникот А.М.(16) поради постоење основано сомнение дека сторил вкупно 22 кривични дела и тоа: единаесет кривични дела “тешка кражба“,

Индекси на индустриското производство

industrija1

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во август 2014 година, во однос на август 2013 година, изнесува 101.3. Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во август 2014 година, во

И годинава дечиња од ЈОУДГ „Јасна Ристеска“ посетуваат часови во ОУ „Христо Узунов“

VezbiHristoiGradinka-620x360

И годинава продолжува соработката помеѓу Основното Училиште „Христо Узунов“ и ЈОУДГ „Јасна Ристеска“, каде што со договор помеѓу директорите Тони Симоновски и Розе Костеска е договорено дечиња од детската градинка да посетуваат часови во училиштето. Целта е, дечињата од детската

Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен

Zavod-za-statistika1-620x360

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јули 2014 година, во однос на јули 2013 година, изнесува 101.6. Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата

„Да ги заштитиме децата во сообраќајот“ – воспитно едукативна акција за безбедност во патниот сообраќај

DaGiZastitimeDecataVoSoobrakajot01

„Да ги заштитиме децата во сообраќајот“ е сообраќајно воспитна едукативна акција што полициската станица за безбедност во патниот сообраќај Охрид ќе ја реализира со првооделенците од основните училишта во општинава. За таа цел, вчера во основното училиште „Христо Узунов“, претставници

Воздвижение на Чесниот Крст (Крстовден)

Krstovden-620x360

На овој ден се празнуваат два настани поврзани со Чесниот Крст: прво, пронаоѓањето на Чесниот Крст на Голгота, и второ, враќањето на Чесниот Крст од Персија во Ерусалим. Обиколувајќи ја Светата Земја Св. царица Елена намисли да го побара Чесниот

Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен

Zavod-za-statistika1-620x360

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во јули 2014 година, во однос на јули 2013 година, изнесува 101.3. Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата