Нино Величковски е победник на 30-тото јубилејно издание на Фолк фест Валандово 2014

nino-velichkovski-triumfirashe-na-valandovskiot-festival-186322

За прв пат оваа година Фолк фест Валандово се одржа во есенскиот период на новоконструирана сцена во Домот на културата во Валандово. Фестивалот помина во одлична атмосфера со многу естрадни уметници. Кумановскиот пеjач и исполнител на народна музика, Нино Величковски

Тони Цетински ќе одржи концерт во Скопје

toni-cetinski-1372199209-330419 (1)

  Најпопуларниот хрватски пејач, Тони Цетински, на 28 Ноември доаѓа во Скопје. На својот прв и најголем солистички концерт во Македонија, во организација на План Б Продукција, човекот глас доаѓа откако во 2005 година, Македонија имаше можност да го запознае

Елена Ристеска блесна во уште едно издание на „Твоето лице звучи познато “

tvoje-lice-zvuci-poznato-foto-prva-tv-1413744836-582787

После преполниот исполнет со сексипил настап каде нашата Елена,ја имаше задачата да ја имитира балканската звезда Северина, Елена се претстави со имитација на Бритни Спирс, и тоа со песната „I Am A Slave For You“ во која на сцената имаше

И после 7 години Македонија го одбележа „кобниот 16-ти“октомври

tose 1

Седум години поминаа од загинувањето на најголемиот пејач кој Македонија го имала, а како стојат работите и нема да има наскоро. И овај „16-ти“,Македонија се сеќаваше на човекот кој ги сакаше сите… Тоше Проески беше се она што некој може

Тематска работилница од областа на здравството за лицата со телесен инвалидитет

KicevoRabotilnica1

„Мобилност Македонија”, во својата програма за грижа на лицата со телесен инвалидитет во Република Македонија, опфаќа повеќе сегменти на делување меѓу кои организација на тематски работилнци од областа на образованието, едукација, здравствена заштита и другo. Во организација на Мобилност Кичево,

Поевтинуваат горивата

nafataaaaaaa-300x223

Од ноќеска на полноќ, поевтинуваат малопродажните цени на горивата и тоа за 1,5 до 3 денари за литар. Вака денес одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во

Четврток неработен ден за сите граѓани на Република Македонија

zname-makedonija

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 23 октомври 2014 година (четврток), Денот на Македонската револуционерна борба, е неработен ден за сите граѓани на Република

Министерот Јолевски на тркалезна маса посветена на можноста за заедничко учество во мировните операции на ОН

DSC_0041

„Регионот располага со обучени војници и офицери кои имаат големо искуство, и затоа ние ги разгледуваме модалитетите како заеднички или поединечно да го зајакнеме учеството во мировните операции на Обединетите нации. Армијата на Република Македонија има голем број војници кои

Активности за заштита на црквата „Св. Богородица Захумска“ во с. Трпејца, Охрид

02_sv_Zahum_Ohrid_640-620x360

Во тек е изработката на Елаборатот за ревалоризација на споменичната целина на манастирскиот комплекс „Свети Богородица Захумска“, како и изработката на проекти за заштитно-конзерваторски основи, активности предвидени со Програмата за заштита на културното наследство на Министерството за култура … Стручните

Учениците од ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ во посета на збратименото училиште во Крагуевац

kraguevac_4001-620x360

Ученици и наставници од ОЕМУЦ „Св Наум Охридски“ во периодот од 16 до 19 октомври реализираа посета на збратименото училиште ТУШ „Тоза Драговиќ“ во Крагуевац, Република Србија. Во рамките на оваа екскурзија беа посетени повеќе културно-историски знаменитости, кои се обележја

Противпожарна обука за учениците од ОУ „Григор Прличев“

Poseta_pozarnikari_4853

Учениците од трето одделение од ОУ „Григор Прличев“ денес имаа можност поблиску да се запознаат со професијата пожарникар и начинот на гаснењето на пожарите. Тие заедно со пожарникарите практично ја изведоа постапката при пожар во училиштето, научија дека чадот секогаш

Голем успех на ЈП „Охридски Комуналец“ на 21-та Комуналијада

Fotor01020115522-620x360

ЈП „Охридски Комуналец”- Охрид се закити со бројни награди на одржаната 21-ва Комуналијада на јавни комунални претпријатија од Македонија, која се одржа изминатиот викенд во х.„Десарет„- Охрид. „На овие традиционални игри учествуваа претставници од 17 комунални претпријатиа од Македонија, а

Охриѓанец извршил тешки кражби

SAkrazbi-620x360

Поради постоење основи на сомнение за сторени четири казнени дела „Тешка кражба“ и едно дело „Кражба“, СВР Охрид против С.А.(24) од Охрид поднесе кривична пријава. По основ на помагање на сторител во извршено кривично дело, во пријавата офатена е и

Кривични пријави за две лица од Велгошти поради нелегална сеча

NelegalnaSecaVelgosti01

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „Кражба“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.Б. (48) и М.Б.( 20) двајцата од охридското село Велгошти. На 14-ти овој месец околу 17 часот и 30 минути, во атарот на селото

Во текот на минатата недела санкции за 987 учесници во сообраќајот

mvr_objavi1

СВР-Скопје изминатата недела спроведе зајакнати контроли на подрачјето на Град Скопје и од страна на сообраќајната полиција санкционирани се вкупно 987 учесник во сообраќајот за сторени прекршоци од Законот за безбедност на сообраќајот. Кај 39 возачи е утврдено дека управувале

Светиот апостол Тома

SvetiotApostolToma-620x360

Еден од Дванаесетте големи апостоли. Со неговиот сомнеж во воскресението на Господ Исус Христос беше придобиена нова потврда за тој чудесен и спасоносен настан. Имено, воскреснатиот Господ повторно им се јави на учениците за да го увери Тома. И му