Овој месец богата филмска понуда во Центарот за култура

НУ Центар за култура “Григор Прличев”-Охрид го прогласува месец март на киното.  По промотивна цена од 50 денари

на репертоарот во Центарот за култура ќе се прикажуваат следните филмови Големата мечка, Сината боја е најтопла,  Убавицата и ѕверот.

Со оваа филмска понуда за месец март со намалување на цената, Центарот за култура има за цел да го приближи Европскиот филм до публиката.

Кино проекции утре (среда),13-ти (четврток) и 15-ти март(сабота). Почетокот е во 19.00 часот, а влезот чини 50 денари.

ИНФО: Џонатан, 11, обично ги поминува своите одмори сам со неговиот дедо, кој живее на работ на големата шума населена со митски животни. Но неговата сестра Софи му се придружува. Но тоа не е кул да се заглавени со малата сестра, па тој го прави она што тој може за да ја избегна. Софи е киднапирана од страна на голема мечка. Сега, Џонатан треба да се соочи со чудни суштества кои живеат таму и да ја спаси својата сестра. 

Сината боја е најтопла

Оригиналниот наслов: “Blue is the warmest color”

Жанр: Драма, романтичен

Времетраење: 179 мин.

Година: 2013

Режија: Abdellatif Kechiche

Земја на потекло: Франција

Кино проекции во деновите 19-ти (среда),21-ви (петок) и 22-ри (сабота) март 2014 година. 

Почетокот е во 19.00 часот, а влезот чини 50 денари.

ИНФО: Адел е девојка која е различна од нејзините врсници. Вниманието почнува да и го привлекува  девојка по име Ема. Ема е студент на ликовната уметност, која се спријателува со Адел и оди да живее со неа. И она што следи од тоа пријателство е неверојатна блискост што произлегува од љубовта. Двете девојки почнуваат една страсна љубовна врска, при што  Адел е принудена да се крие од своето семејство. Приказната почнува да се комплицирани кога Адел вработена како наставник во училиштето каде што се среќава со млад човек.

Овој филм е создаден од романот Џули Маро, “Синиот Ангел”. Филмот беше премиерно прикажан на Канскиот филмски фестивал 2013 година во која го доби најголеми овации и критика, а исто така ja освои и Златната палма. Жирито на чело со режисерот Стивен Спилберг.

Убавицата и ѕверот

Оригиналниот наслов: “La Belle et la Bete” 

Жанр: Научен, романтичен 

Времетраење: 112 мин. 

Година: 2014

Режија: Christophe Gans

Кино проекции во деновите 26-ти (среда),27-ми (четврток) и 28-ми (петок) и 29-ти (сабота) март 2014 година, почеток 19.00 часот, влез 50 денари.

ИНФО: Неочекувана романса на најмладата ќерка на трговец, под ропство на мистериозниот ѕвер, ќерката за да го спаси таткото се нуди да остане со ѕверот.

Share